Nasze początki

Miłość ojca do syna zaowocowała metodą nauki Kumon.

Wszystko rozpoczęło się w 1954 roku, kiedy mama młodego chłopca znalazła sprawdzian z matematyki w jego kieszeni. Tym chłopcem był Takeshi Kumon, uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej. Widząc, że ocena ze sprawdzianu nie jest tak dobra jak zwykle, matka zasięgnęła rady u swojego męża. Był nim Toru Kumon, nauczyciel matematyki w szkole średniej. W odpowiedzi na wątpliwości żony zaczął przygotowywać arkusze ćwiczeń z matematyki dla swojego syna.

Toru Kumon uważał, że praca edukatora polega na rozwijaniu w dzieciach sposobu myślenia umożliwiającego samodzielne uczenie się. Metodą prób i błędów tworzył materiały do nauki, które Takeshi mógł wygodnie wykorzystywać każdego dnia, aby stopniowo rozwijać swoje umiejętności. Posiadając doświadczenie w zawodzie nauczyciela, Toru Kumon wiedział, że wielu uczniów szkół średnich ma problemy z nauką matematyki z powodu niewystarczających umiejętności liczenia. Dlatego też skoncentrował się na rozwoju tych umiejętności u swojego syna, tworząc materiały, dzięki którym Takeshi mógł uczyć się samodzielnie. Toru Kumon wiedział bowiem z własnego doświadczenia, że uczniowie mogą zdobywać prawdziwe umiejętności wyłącznie poprzez samodzielne postępy.

Toru Kumon zapisywał problemy matematyczne dla Takeshi na luźnych kartkach papieru, a materiały, które stworzył w 1955 roku, stały się prototypem dzisiejszych arkuszy ćwiczeń. Poprzez codzienną, półgodzinną naukę z wykorzystaniem materiałów stworzonych przez ojca, Takeshi szybko rozwinął swoje umiejętności. Już na początku szóstej klasy mógł uczyć się rachunku różniczkowego i całkowego.

Po sukcesie, jaki osiągnął Takeshi, Toru Kumon zaprosił do nauki w swoim domu dzieci z okolicy. Zastosował to samo podejście i wszystkie z tych dzieci znacznie poprawiły swoje umiejętności szkolne. Widząc to, w 1958 roku Toru Kumon postanowił założyć biuro w Osace i otworzyć więcej centrów do nauki matematyki. Od tamtego czasu liczba uczniów Kumon stale wzrasta. Celem Toru Kumon był maksymalny rozwój zdolności uczniów poprzez naukę na odpowiednim dla nich poziomie i zdobywanie zaawansowanych umiejętności dzięki samodzielnemu uczeniu się.

Toru Kumon (1914-1995)

Toru Kumon urodził się w prefekturze Kochi. Po ukończeniu Cesarskiego Uniwersytetu w Osace (Wydział Nauk Ścisłych, kierunek Matematyka) został nauczycielem. W trakcie swojej 33-letniej kariery uczył matematyki w swojej alma mater, szkole średniej Tosa, a później też w szkole średniej Sakuranomiya w Osace i innych szkołach. W 1958 roku założył Instytut Matematyki w Osace, który w 1983 roku został przekształcony w Instytut Edukacji Kumon. Resztę życia poświęcił na ulepszanie metody Kumon i udostępnianie jej coraz większej liczbie osób na całym świecie.